пятница, 22 апреля 2016 г.

Roślinne plot albo po prostu żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty na ogól pełnia role ogrodzenia, niemniej jednak często służą i za ozdobę. Najczęściej takie sztachety plastikowe buduje się w nasłonecznionych elementach, gdzie migiem rosną oraz mocno się zagęszczają. Co niemiara uroku maja tez takie żywe ogrodzenia, które wiodą przez cieniste zaułki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta gdzieniegdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami kreują zajmujące spojrzenie obrazki, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer nieopodal takiego parkanu uspokaja i uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki które panują w ogrodzie, również nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć tez bujnie rozkwitają, tymczasem wymagają tez dużo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe sztachety PVC mogą być niezmiernie cienkie, lecz należny je cyklicznie przycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bo takie ogrodzenie tworzy się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany estetycznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony reprezentacyjnej, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy wiele miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий