среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, prostej obróbce oraz względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie ociosuje, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy balustrady plastykowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Prócz podstawy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor głazów na sztacheta PCV na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można również siekać na sześciany o równych zarysach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych obrysów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z plastyku stosuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na plotki Winylowe na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu i naszych zamiłowań forma kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki i sztacheta z PCV na plot i furtkę ze sztachet tworzy się z głazów różnorodnego zarysu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nietypowych konturach, należy je adekwatnie dobierać tzn. tak, by kształt każdego następnego łączył się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają także mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий